PARKE TAŞLARI

Kilitli Taş

            Dış mekan tasarımları için sağlamlığı ile kendisini ön planda tutan kilitli taş uygulaması tercih edilmektedir. Her mekanda uygulanabilen özelliğe sahiptir. Ancak genellikle parklarda, yürüyüş yollarında, kaldırımlarda ve otoparklarda kullanım alanı bulmaktadır. Gri ve kırmızı renkleri yaygın olan çeşitleridir. Ayrıca renkleri ve modelleri için seçenekler hizmet alanımızda bulunmaktadır. Dış mekanların tasarımlarında kullanım alanı bulan taşların dikkat edilmesi gereken noktası profesyonel kişilerce yapılmasıdır.

            Adından da anlaşıldığı üzere birbirine geçen kilitli sisteme sahip olan taşlardır. Betondan yapılan kilitli taş birbirine geçme özelliği sayesinde uzunca yıllar kullanılabilmektedir. Herhangi bir bozulma, deformasyon gibi bir sorunla karşılaşma durumu olduğunda da kolayca sökülüp takılabilmektedir. Bu özelliği sayesinde bir taşı düzeltmek isterken diğerleri çöpe atılmayacaktır. Düzeltilmek istenilen taşa kadar söküm işlemi yapılır ve akabinde sorun giderilerek tekrardan birbirlerine kilitlenerek döşenir. Kolayca temizleme özelliği, estetik görüntüsü ve maliyetinin uygun olması tercih edilebilir özelliğini artırmaktadır.

            Parklarda otoparklarda çokça tercih edilen kilitli taş uygulamaları toprak zemin üzerine uygulama yapılmaktadır. Bu uygulaması ile yağmur gibi su emilimini kolayca yapma özelliğine sahiptir. Oval şekilli, baklava desenli, elips şeklinde ve karo modelleri ile istenilen model tercih edilebilmektedir. Estetik görüntü yakalamak isterken bütçesine de dikkat etmek isteyenler için ideal bir seçenek oluşturmaktadır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan hobi bahçelerinde de kullanım alanı bulmaktadır. Temizlik kolaylığı ile ister yıkama isterse de silme işlemlerinde sorunsuz temizlik sağlamaktadır.

 

Kaynak: Kilit taşı

 

Bu Sayfayı Paylaş: